Nie od dziś wiadomo, że człowiek lepiej funkcjonuje znając schemat działania, pozwala to ograniczyć przypadkowość. Szczególnie w sytuacji stresowej, a udzielanie pomocy medycznej z pewnością do takich sytuacji należy. Stres redukuje albo wyłącza obszar mózgu odpowiedzialny za kreatywne myślenie, w związku z czym w sytuacji zagrożenia wracamy do odruchów bądź wyuczonych zachowań. Przeprowadzenie odprawy medycznej, wdrożenie odpowiedniego schematu działania, przypisanie ludzi do konkretnych obowiązków ogranicza przypadkowość i minimalizuje stres w krytycznej sytuacji. Wdrażamy procedury i trenujemy je po to, żeby w sytuacji kryzysowej działać automatycznie. Miejmy nadzieję, że nigdy nam się to nie przyda, jednak lepiej wiedzieć co robić i nigdy tej wiedzy nie wykorzystać niż w panice zastanawiać się, jakie podjąć działania.

Poniżej film z jednej z odpraw medycznych na szkoleniu, które prowadzę.

Odpowiadając na liczne prośby o tablicę medyczną, przygotowaliśmy wersję uniwersalną, wystarczy uzupełnić dane strzelnicy i najbliższego SOR. Korzystajcie, bo w naszym wspólnym interesie jest, to aby strzelectwo było bezpieczne, a strzelcy odpowiedzialni i świadomi.

Tablica Medyczna
Tablica Medyczna

Podziękowania za inspirację dla Papaja z 30rd_training i Roberta z Eagle-Med System za szkolenia z zakresu medycyny oraz cierpliwość do moich licznych pytań 😉