Strzelanie z pistoletu wyposażonego w kolimator (RDS-Red Dot Sight) staje się coraz bardziej popularne. Na tyle popularne, że możemy już spotkać dedykowane dla tej platformy szkolenia strzeleckie. Jest to związane z lekko zmodyfikowaną techniką strzelania i analizą danych, jakie dostarcza sam kolimator.

Osobiście od dwóch lat pracuje z różnymi kolimatorami i jednym z najczęstszych pytań, z jakimi się spotykam, to jaki rozmiar plamki wybrać. Pracowałem już chyba na wszystkich popularnych rozmiarach plamki, od 1 do 8 MOA i mam swoje przemyślenia na ten temat. Dlatego chciałbym przekazać Wam garstkę danych, które rzucają obraz na RDS i pomogą wam świadomie dokonać wyboru.

W tym miejscu należy oddać szacunek patient0zero to oni pokazali analogiczną tabelę jednak w układzie imperialnym. Myślę, że w układzie metrycznym daje nam nieco lepsze wyobrażenie.

Poniższa tabela przedstawia rozmiar celu, jaki przesłania znak celowniczy na różnych dystansach. W pierwszej kolumnie znajdziecie wszystkie najpopularniejsze rozmiary plamek (jednostka MOA), a w pozostałych kolumnach dystanse w metrach. Wewnątrz tabeli mamy rozmiar (szerokość) celu, jaki zasłania plamka kolimatora.

Warto tutaj zaznaczyć, że:
  • MOA – minute of angle – Minuta kątowa to miara kąta równa wartości 1/60 stopnia, jeden stopień to 1/360 okręgu. Można powiedzieć, jest to wartość kąta, pod jakim ze środka danego okręgu widziany jest łuk stanowiący 1/21600 długości tego okręgu. Może wydawać się skomplikowane, ale przyjmuje się, że jest to 1 cal na dystansie 100 jardów.
  • pocisk 9×19 Para ma szerokości 9,03 mm
  • standardowa muszka w Glock to rozmiar około 12-13 MOA

Tabelka MOA RDS